Ազգային ժողովի վերջին հերթական նիստերում օրենսդրական փոփոխությունները հիմնականում վերաբերում էին իրավական համակարգին: Ուզում եմ արձանագրել, որ մենք առաջին անգամ այս տարիների ընթացքում կիրառեցինք հատուկ կարծիքի ինստիտուտը: Մենք մտադիր ենք այն օգտագործել նաեւ այլ մարմիններում: Հատուկ կարծիք ենք ներկայացրել երկու հարցերի` պետական գաղտնիքին եւ դատախազությանն առնչվող օրենսդրության վերաբերյալ: Այս մասին ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը մարտի 2-ին կայացած խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում:
Խոսելով Արցախում ստեղծված իրավիճակի մասին` պատգամավորն ընդգծել է. «Պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի լարվածության որոշակի մեղմացում լինի, բայց դա չպետք է լինի Արցախի ինքնորոշման հաշվին»:
Անդրադառնալով մամուլում արծարծվող այն տեղեկություններին, թե Լաչինի միջանցքում կարող է տեղադրվել դեպի Արցախ բեռնափոխադրումների մուտքը եւ ելքը տեսահսկող սարք` Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ հաշվի առնելով Արցախի շրջափակման գրեթե 90-օրյա ժամկետը` ինչ-որ քայլեր պետք է իրականացվեն, այդ թվում` պետք է խստացվեն պահանջները Միջազգային դատարանի որոշման կատարման շրջանակում:
«Զիջում, որեւէ համաձայնություն, որտեղ Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության ծառայությունը կամ ադրբեջանական ստորաբաժանումները կարող են իրականացնել ԼՂ մուտք ու ելքի նկատմամբ հսկողական գործառույթներ, նշանակում է, որ մենք դանդաղ մահվան ենք դատապարտում մեր արցախահայ քույրերին եւ եղբայրներին: Չպետք է գնալ նման զիջումների»,- ասել է Արծվիկ Մինասյանը: Նրա խոսքով ամեն ինչ պետք է անել Ռուսաստանի հետ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնելու համար:

“На последних очередных заседаниях НС законодательные изменения в основном касались правовой системы. Хочу констатировать, что впервые за эти годы мы применили институт особого мнения. Мы намерены использовать его и в других органах. Мы представили особое мнение по двум вопросам – законодательство о гостайне и прокуратуре”, - отметил секретарь фракции "Армения" А.Минасян в ходе состоявшихся 2 марта парламентских брифингов.
Коснувшись ситуации в Арцахе, депутат подчеркнул: “Надо сделать все возможное для смягчения напряженности, но не за счет самоопределения Арцаха”.
Затронув муссируемые в СМИ сведения, что в Лачинском коридоре может быть установлено видеоустройство для наблюдения въезда-выезда грузовиков в Арцах, А.Минасян отметил, что, учитывая почти 90-дневную блокаду Арцаха, должны быть предприняты какие-то шаги, в том числе ужесточение требований в рамках исполнения решения Международного Суда.
“Уступка, любое соглашение, где Служба национальной безопасности Азербайджана или азербайджанские подразделения могут выполнять контрольные функции над въездом-выездом в Нагорный Карабах, означает, что мы обрекаем наших армянских братьев и сестер Арцаха на медленную смерть. На такие уступки идти нельзя", - подчеркнул А.Минасян. По его словам, необходимо сделать все возможное для проведения с Россией работ в этом направлении.